Informacje o działalności
Jest to archiwalna strona.
Aktualnie prowadzę działalność gospodarczą emi.pl Wanda Pazdan i stronę wandapazdan.pl
Firmę EMI Wanda Pazdan wyrejestrowałam w dniu 1 stycznia 2011 z powodów ekonomicznych.
Pełnię funkcję PRZEWODNICZĄCEGO RADY NADZORCZEJ ATMOTERM S.A., co nie daje mi prawa do reprezentowania tej Spółki, dlatego moje opinie wyrażane na łamach www.emi.pl i www.wandapazdan.pl nie były i nie są opiniami Spółki ATMOTERM S.A., stanowią moje spojrzenie na dany temat.
Działam jako niezależna imaginative progressive thinker.
E – E3: economy, ecology, equity,
M – music,
I – I3 – international, intergalactical, intuitive.
Jestem autorem książek i publikacji w tematach: inwentaryzacja emisji, zrównoważony rozwój.
Studia i pierwsze prace (1964 – 1982):
Uniwersytet Śląski, Wydział Mat-Fiz-Chem, specjalizacja fizyka teoretyczna (dyplom w 1969 i praca na Uczelni do 1971 – zajęcia ze studentami i praca programisty w Uniwersyteckim Ośrodku Obliczeniowym). Analityk, projektant systemów i programista w Centrum Obliczeniowym Bytomskiego Zjednoczenia Węglowego. Analityk systemów wspomagających technologię w Zakładach Chemicznych Blachownia. Główny specjalista ds. informatyki w Wojewódzkim Biurze Projektów Komunalnych w Opolu – organizacja Centrum obliczeniowego dla wszystkich pracowni projektowych. Otwarcie własnej firmy w Opolu z usługami dla firm i dla ludności: Pracownia Informatyczna Spectrum w 1983 roku (zezwolenie nr rej. 473/83).
Expert ATMOTERMu (1983-2000):
Jako Pracownia Informatyczna Spectrum, którą założyłam w 1983 roku, oprócz wielu odczytów i pokazów mikrokomputera (Wyższa Szkoła Pedagogiczna-Instytut Matematyki, TNOiK, ZETO) napisałam dla Zakładu Ciepłownictwa i Ochrony Środowiska (pózniejszy ATMOTERM), pierwszy w Polsce program do naliczania opłat za emisję do środowiska i pobór wody na ZX Spectrum, który firma, wraz z mikrokomputerami, zainstalowała prawie we wszystkich ówczesnych Urzędach Wojewódzkich. Jestem współautorem systemu SOZAT.
W latach 1991 – 2000, między innymi, współpracowałam jako expert z Europejską Agencją Środowiska (EEA) i EIONET i UNECE Task Force on Air Emission. Z ramienia ATMOTERM s.c. prowadziłam i wykonywałam, z zespołem z ATMOTERMu, pierwszą inwentaryzację emisji CORINAIR’90 dla Polski ( projekt PHARE umowa z Komisją Unii Europejskiej ZZ.9111/04.02/B001) . Jestem również autorem Raportu z inwentaryzacji emisji CORINAIR’90.
Byłam kierownikiem jednego z etapów Projekt handlu emisjami dla Polski – PHARE EC/EPP/91/1.2.2 – 1994-1996 i kierowałam opracowaniem raportu końcowego;
W latach 1998-2000 z ramienia ATMOTERM sp. z o.o. prowadziłam Centrum Unii Europejskiej dla krajów Phare d/s Emisji Zanieczyszczeń do Powietrza (PTL/AE) (EEA / EIONET), zdobywając tym samym tytuł międzynarodowego eksperta.
Byłam Wiceprezesem i Dyrektorem Generalnym ATMOTERM sp. z o.o. i bardzo krótko Prezesem i Dyrektorem Generalnym ATMOTERM S.A.
Expert EMI sp. z o.o. (2001-2007):
Autor koncepcji: Zintegrowany System Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem dla miast: Warszawa, Kielce (2001-2002)
W latach 2004 – 2006 pracowałam w projekcie unijnym w Bośni &Hercegowinie jako międzynarodowy ekspert inwentaryzacji emisji i danych statystycznych w projekcie dla rządu, zatrudniona przez Eptisa Proyectos Internationales S.A., Madryt -„Support to Air Monitoring, Bosnia i Herzegovina, EuropeAid/116469/C/SVBA (projekt SAM).
Byłam Prezesem Instytutu Zarządzania Informacjami Środowiskowymi EMI sp. z o.o. (EMI sp. z o.o.)
W latach 2003 – 2006 byłam powołana w skład Komitetu „Człowiek i Środowisko” przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Expert EMI Wanda Pazdan (2007-2011)
Historia EMI
Cel działania firmy
Założyłam firmę EMI Wanda Pazdan, o skróconej nazwie EMI, w lutym 2007 poprzez wpis do ewidencji działalności gospodarczej, prowadzonej przez Prezydenta Miasta Opola, pod numerem 37043. Głównym celem powołania działalności nie było szukanie dużych zysków, lecz chęć działania z pożytkiem i dostarczania satysfakcji wielu ludziom. Oczywiście firma jest nastawiona na zysk, co wymusza jej ekonomiczną efektywność.
Korzenie
Jestem współzałożycielem firmy ATMOTERM S.A. i wieloletnim, międzynarodowym konsultantem ochrony środowiska i menedżerem. Przeświadczenie o wartości wspomagania wdrażania zrównoważonego rozwoju jest rezultatem długoletniego osobistego zainteresowania zagadnieniami zrównoważonego rozwoju, jak również zainteresowań filozofią i psychologią. Po zawirowaniach życiowych, czego konsekwencją była konieczność odejścia z ATMOTERM S.A. jako pracownik i menedżer, samodzielnie rozwijałam i prowadziłam Instytut Zarządzania Informacjami Środowiskowymi EMI, Environmental Management Institute, KRS 0000007508), którego działalność (prowadzoną od września 2002 roku z moimi dziećmi Mateuszem i Agnieszką Pazdan) zlikwidowałam w 2007 roku, ze względu na chęć przeprofilowania działalności i zmniejszenie kosztów jej prowadzenia. W tej firmie, z tytułu moich zainteresowań, wykonywałam pierwsze prace z dziedziny zrównoważonego rozwoju.
Misja firmy a muzyka
Powiązanie zagadnień impresariatu muzycznego ze wspomaganiem wdrażania zrównoważonego rozwoju nie jest przypadkowe. Według Stefana Żeromskiego: „Muzyka to jest wyłom, przez który dusza, jak więzień z więzienia leci czasem w regiony wolności. Muzyka jest córą wszystkich muz”. Natomiast Fryderyk Chopin powiedział „Najdziwniejszym z ludzi jest geniusz, ten tak daleko w przyszłość wybiega, że ginie z oczu ludzi z nim żyjących, a nie wiadomo, które pokolenie pojąć go zdoła. Geniusz ma wielki nos i świetny wąchalitis, którym kierunek wiatru przyszłości wyczuwa” … Kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju mamy na myśli działania strategiczne. Na Dalekim Wschodzie studenci akademii wojskowych, są szkoleni w słuchaniu muzyki poważnej. Jest to rozbudzanie wyobraźni przyszłych strategów… A jak powiedział Einstein „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”…
Misja i wizja firmy a zarządzanie zrównoważonym rozwojem
Konstytucja Polski i Strategia Zrównoważonego Rozwoju Unii Europejskiej i inne akty prawne dają nam prawo i zobowiązują do zrównoważonego rozwoju. Misją firmy jest wspomaganie wdrażania zrównoważonego rozwoju, wspomaganie działań jednostki, menedżerów i władz wszystkich szczebli w opracowywaniu, przyjęciu, realizacji i zarządzaniu strategią zrównoważonego rozwoju. Nawet bardzo dobra strategia zrównoważonego rozwoju bez odpowiedniej świadomości i emocjonalnego przygotowania poszczególnych jednostek i społeczeństwa nie będzie efektywna. Dlatego działalność firmy silnie jest związana z obszarem emocji i wyobraźni. Adresowana jest do menedżerów, inżynierów, naukowców, samorządowców, polityków, artystów, do młodzieży i młodych duchem w celu wypracowywania wspólnej wizji w duchu zrównoważonego rozwoju oraz wypracowywania mechanizmów prawnych umożliwiających i stymulujących taki rozwój. Firma organizuje szkolenia na zamówienie przeznaczone dla kadry kierowniczej odpowiedzialnej za zarządzanie strategią jak również organizuje szkolenia dla ludności. Celem szkoleń jest propagowanie wiedzy związanej z tematyką zrównoważonego rozwoju, a w szczególności jego kluczowych dla procesu zarządzania zagadnień: uwarunkowań prawnych, tendencji światowych i krajowych, powiązań biznesu ze społeczeństwem i środowiskiem, jak również narzędzi wspomagania zarządzania rozwojem.
Dziękuję
Panu Marszałkowi Województwa Opolskiego Józefowi Sebeście,
Panu Prezydentowi Miasta Opola Ryszardowi Zembaczyńskiemu,
Polskiemu Komitetowi ds. UNESCO
za kredyt zaufania wyrażony przez udzielenie patronatów.
Dziękuję również podmiotom, które za darmowe udostępnienie sal lub publikację informacji o Konkursach i Festiwalu , zdecydowały się przyjąć na siebie rolę współorganizatora Festiwalu Zrównoważonego Rozwoju i Muzyki.
Niestety na projekty firmy EMI nie udało się pozyskać funduszy z rynku, ani z dotacji unijnych. Filharmonia Opolska, potencjalny partner w projekcie z dotacją na działania w sferze kultury, odmówiła współpracy. Organizacje około-biznesowe i biznesowi sponsorzy zawiedli.
Dziękuję za współpracę społecznej Kapitule Konkursów oraz Pani Aleksandrze Wójtowicz, redaktorowi czasopisma Biznes i Ekologia. Dziękuję przedstawicielom mediów za udzielenie patronatu medialnego Festiwalowi i Konkursom. Dziękuję Panu Pawłowi Hordyńskiemu (firmie ITMaker.pl) za współpracę informatyczną przy tworzeniu i utrzymywaniu tego serwisu.
Szczególnie dziękuję ARTYSTOM, którzy zdecydowali się ze mną współpracować. Dziękuję moim Siostrom Marii Szraiber i Weronice Schreiber-Kadlubkiewicz, że w podjętym przeze mnie przedsięwzięciu były ze mną. Dziękuję Weronice, że przyjęła funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Zrównoważonego Rozwoju i Muzyki.
Dziękuję Panu Piotrowi Jakubowskiemu (Naturics) za współpracę w temacie zmiana klimatu i Panu Przemysławowi Kwiatkowskiemu za pomoc przy pozycjonowaniu strony.
Dziękuję moim Dzieciom Agnieszce i Mateuszowi. Dziękuję Agnieszce za logo firmy EMI, a Mateuszowi za pomoc techniczną.
Wanda Pazdan z domu Szraiber (Schreiber)